10146152-2600RLF
DigiKey Part Number
609-10146152-2600RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10146152-2600RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10146152-2600RLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10146152-2600RLF
Description
MINITEK MICROSPEED 1.00MM BOARD-
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10146152-2600RLF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.150" (3.81mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Voltage Rating
100VAC
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.059" (1.50mm)