10135177-04111LF
DigiKey Part Number
609-5237-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-5237-1-ND - Cut Tape (CT)
609-5237-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10135177-04111LF
Description
CONN RCPT 4POS 0.059 TIN SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.059" (1.50mm) Surface Mount Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10135177-04111LF Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.254" (6.45mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Forked
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Cable/Wire
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100V