10078993-G02-10ULF
DigiKey Part Number
10078993-G02-10ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10078993-G02-10ULF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
10078993-G02-10ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Series
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Insulation Color
Cream
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Mounting Type
Voltage Rating
200V (AC/DC)