10075025-S01-14ULF
DigiKey Part Number
10075025-S01-14ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10075025-S01-14ULF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
10075025-S01-14ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Series
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)