10075025-F01-10ULF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 6 185
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 2 756
Datasheet
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
10075025-F01-10ULF
DigiKey Part Number
10075025-F01-10ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10075025-F01-10ULF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10075025-F01-10ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Series
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V (AC/DC)