MUSBD511N5
MUSBD511N5
MUSBD511N5
DigiKey Part Number
MUSBD511N5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUSBD511N5
Description
CONN RCPT USB2.0 TYPEB 4POS PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-B (USB TYPE-B) USB 2.0 Receptacle Connector 4 Position Panel Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MUSBD511N5 Models
Category
Features
Board Lock, Cover
Manufacturer
Amphenol ICC (Commercial Products)
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Box
Number of Ports
1
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
1.5A