DBL5W5S343H40LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
5 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
DBL5W5S343H40LF
DigiKey Part Number
DBL5W5S343H40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBL5W5S343H40LF
Description
CONN D-SUB RCPT 5POS VERT SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DBL5W5S343H40LF Models
Category
Flange Feature
Board Side (M3)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
40A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 5W5
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C