91910-21225LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-91910-21225LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 91910-21225LF |
Description | CONN HDR 25POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold or Gold, GXT™ |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 91910-21225LF Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Solder Retention |
Packaging Tube | Contact Finish Gold or Gold, GXT™ |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 15.0µin (0.38µm) |
Connector Type Header, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 4.5mm |
Number of Positions 25 | Height Above Board 0.048" (1.22mm) |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Base Product Number |