86130261013345E1LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 86130261013345E1LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 86130261013345E1LF |
Description | CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm) |
Series | Contact Length - Post 0.165" (4.19mm) |
Packaging Tray | Insulation Height 0.344" (8.75mm) |
Part Status Active | Contact Shape Circular |
Connector Type | Contact Finish - Mating Gold or Gold-Palladium |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Copper Alloy |
Number of Positions | Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT) |
Number of Rows 2 | Features Keying Slot |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Gray |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 250V |