20021323-00010D1LF
DigiKey Part Number
609-20021323-00010D1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021323-00010D1LF
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
20021323-00010D1LF Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)