103P012BB100
DigiKey Part Number
609-103P012BB100TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-103P012BB100CT-ND - Cut Tape (CT)
609-103P012BB100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
103P012BB100
Description
MICRO BTB CONNECTOR, P=0.35MM, S
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
103P012BB100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
12
Height Above Board
0.018" (0.46mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)