VNTBR22A2000SR
DigiKey Part Number
664-VNTBR22A2000SRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VNTBR22A2000SR
Description
VE-NET CONNECTOR, 2X2, RA, SEAL,
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VNTBR22A2000SR Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Post
0.083" (2.11mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1.5A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
60VDC