AZDC007-1AE-24D
DigiKey Part Number
3385-AZDC007-1AE-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZDC007-1AE-24D
Description
50 AMP MINIATURE POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
50 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
65VDC - Max
Approval Agency
CQC
Load - Max Switching
3250W
Relay Type
Coil Current
66.7 mA
Coil Resistance
360 Ohms