AOZ8231ADI-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 5 311
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
26V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (1x0.6)
AOZ8231ADI-12
DigiKey Part Number
AOZ8231ADI-12-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOZ8231ADI-12
Description
TVS DIODE 12VWM 26VC 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
13pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
2-UDFN
Voltage - Breakdown (Min)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V