D38999/26WF32PN
DigiKey Part Number
2899-D38999/26WF32PNCO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26WF32PN
Description
38999 PLUG SERIES III
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Olive Drab
Packaging
Box
Ingress Protection
Environment Resistant
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
32
Shielding
Shell Size - Insert
19-32
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size, MIL
F
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C