Image for 125SH-B-05-TS-SMT-PP-T/R is not available
125SH-B-05-TS-SMT-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-125SH-B-05-TS-SMT-PP-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-B-05-TS-SMT-PP-T/R
Description
125SH-B-05-TS-SMT-PP-T/R
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 5 position 0.049" (1.25mm)
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.083" (2.10mm)
Series
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Ivory
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC