ABM11AIG-16.000MHZ-8-1Z-T
DigiKey Part Number
535-15270-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-15270-1-ND - Cut Tape (CT)
535-15270-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM11AIG-16.000MHZ-8-1Z-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 8pF 150 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM11AIG-16.000MHZ-8-1Z-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Load Capacitance
8pF