STLQ015XG25R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 76
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-666
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
STLQ015XG25R
DigiKey Part Number
497-10527-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STLQ015XG25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT-666
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2.4 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-666
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 150mA