CUS500M1 Series 3" x 5" Medical Industrial Power Supplies
TDK-Lambda’s 500 W CUS500M1 augments the 30 W to 1500 W CUS-M series
Image of TDK-Lambda’s CUS500M1 Series 3" x 5" Medical Industrial Power SuppliesTDK Corporation's TDK-Lambda brand CUS500M1 AC/DC power supplies are rated at 500 W and is packaged in a 3” x 5” footprint. They provide an alternative for the 600 W CUS600M models and an easy cost reduction for lower power, more cost sensitive applications. The CUS500M1 is suitable for use in a wide range of Class I or Class II (double insulated) applications, including home healthcare, medical, dental, test and measurement, broadcast, and industrial equipment.
The CUS500M1 series accepts an 85 VAC to 264 VAC input and has a choice of seven output voltages: 12 V, 19 V, 24 V, 28 V, 32 V, 36 V, and 48 V. An integral fan option with cover is also available. The open frame models measure 76.2 mm x 127 mm x 37 mm (W x L x H), or 85 mm x 157 mm x 42.5 mm with the cover/fan assembly fitted.
Convection cooled, the CUS500M1 can deliver 300 W (500 W peak) in -20°C to +40°C ambient temperatures, derating linearly to 150 W load at +70°C. With forced air cooling or the integral fan fitted, the series provides up to 500 W in a +60°C ambient, derating to 400 W at +70°C. The efficiency of the series is up to 96%, reducing internal power losses.
The CUS500M1 has an input to output isolation of 4,000 VAC (2 x MoPP), an input to ground isolation of 2,000 VAC (1 x MoPP) and an output to ground isolation of 1,500 VAC (1 x MoPP) for suitability in B and BF rated medical equipment. The leakage current is <200 µA and the touch current is <100 µA. The maximum operating, transportation and storage altitude is 5,000 m.
Features
  • 300 W (500 W peak) convection cooled, 500 W with forced air
  • Medical certifications (2 x MOPP), Class I or Class II (double insulated)
  • Class B conducted and radiated EMI (Class I applications)
  • Compact 3" x 5" x 1.46" size
KépGyártói cikkszámLeírásAvailable QuantityÁrRészletek megtekintése
AC/DC CONVERTER 36V 299WCUS500M1-36AC/DC CONVERTER 36V 299W4 - Immediate
12 - Factory Stock
AC/DC CONVERTER 19V 300WCUS500M1-19AC/DC CONVERTER 19V 300W0 - Immediate
12 - Factory Stock
AC/DC CONVERTER 28V 300WCUS500M1-28AC/DC CONVERTER 28V 300W7 - Immediate