MPM3695-100 DC/DC Power Module with PMBus
MPS' 16 V 100 A power module is a scalable and fully-integrated power solution
MPS' MPM3695-100 is a 100 A, scalable, fully-integrated power module with a PMBus interface. The device offers a complete power solution that achieves an output current of up to 100 A with excellent load and line regulation across a wide input voltage range. The MPM3695-100 operates at high efficiency across a wide load range and can be paralleled to deliver up to 800 A of current.
The full protection features include overcurrent protection (OCP), overvoltage protection (OVP), undervoltage protection (UVP), and overtemperature protection (OTP). The MPM3695-100 requires a minimal number of readily available external components. The module is available in a BGA (15 mm x 30 mm x 5.18 mm) package.
Features
  • Input voltage ranges: 3.2 V to 16 V with an external 3.3 VCC bias and 4 V to 16 V with an internal VCC bias
  • Output voltage range: 0.5 V to 3.3 V
  • Continuous output current: 100 A for up to 1.8 V outputs
  • Continuous current: 60 A for a 3.3 V output
  • PMBus 1.3 compliant
  • Parallelable: up to 800 A with active current balancing
  • Auto-interleaving for parallel operations
  • Output voltage remote sensing
  • Reference voltage accuracy: ±1% (-40°C to +125°C)