LMG3410R050/LMG3411R050 600 V GaN FET Power Stages
Texas Instruments' 50 mΩ power stages feature an integrated driver and integrated protection
Image of Texas Instruments' LMG3410R050 600 V GaNTexas Instruments' LMG3410R050 and LMG3411R050 GaN power stages with integrated driver and protection enable designers to achieve higher levels of power density and efficiency in power electronics systems. The devices offer inherent advantages over silicon MOSFETs including ultra-low input and output capacitance, zero reverse recovery to reduce switching losses by as much as 80%, and low switch node ringing to reduce EMI. These advantages enable dense and efficient topologies such as the totem-pole PFC.
Features
  • Reliability qualified with in-application hard-switching accelerated stress profiles
  • Robust protection:
  • Enables high-density power conversion designs:
    • Superior system performance over cascode or stand-alone GaN FETs
    • Low inductance 8 mm x 8 mm QFN package for ease of design and layout
    • Adjustable drive strength for switching performance and EMI control
    • Digital fault status output signal
    • +12 V unregulated supply needed
  • Integrated gate driver:
    • Zero common source inductance
    • Propagation delay (20 ns) for MHz operation
    • User-adjustable skew rate: 25 V/ns to 100 V/ns
    • Trimmed gate bias voltage to compensate for threshold variations ensures reliable switching
  • Requires no external protection components
  • Overcurrent protection: <100 ns response
  • Slew rate immunity: >150 V/ns
  • Transient overvoltage immunity
  • Overtemperature protection
  • Undervoltage lock-out (UVLO) protection on the supply rails
Applications
  • High density industrial and consumer power supplies
  • Multi-level converters
  • Solar inverters
  • Industrial motor drives
  • Uninterruptable power supplies
  • High-voltage battery chargers