K32W061/41 Connectivity MCUs
NXP's MCU features an Arm® Cortex®-M4 core which can easily handle network stacks and applications
Features
  • CPU and memory:
    • Up to 48 MHz Cortex-M4
    • 640 KB Flash, 152 KB RAM, 128 KB ROM
    • NFC NTAG option with EEPROM (K32W061)
    • Quad-SPI for code or data storage in NVM
  • RF performance/power consumption
    • -100 dBm RX sensitivity
    • Up to 11 dBm TX power
    • RX 4.3 mA, DC/DC on at 3 V
    • TX 7.4 mA at 0 dBm, 20.3 mA at 10 dBm
    • Zigbee 3.0, Thread 1.1, and IEEE-802.15.4 compliant
    • BLE 5.0 with 2 Mbps and up to eight simultaneous connections
    • Power-down mode current: <1 μA
  • Security
    • AES256 with hardware protected key
    • Hash engine (SHA256)
    • Code-readout protection
  • Digital and analog interfaces
    • UART/SPI/I2C up to 2
    • ISO7816 interface for secure access module
    • 8-channel, 12-bit ADC
    • One analog comparator
    • Digital microphone interface and audio event detection
  • Clocks and timers
    • 32 MHz and 32.768 kHz crystals
    • Low- and high-frequency internal clock sources
    • Four general-purpose timers
    • 32K sleep timer
    • Watchdog timer
    • RTC with calibration
  • Operating conditions
    • Operating voltage: 1.9 V to 3.6 V
    • Junction temperature range: -40°C to +125°C