Automotive Grade 3 W Flyback Transformer - HVMA03F40C-ST10S
The Bourns AEC-Q200 compliant flyback transformer is designed for a switching frequency of 100 kHz to 400 kHz in EV applications
The Bourns HVMA03F40C-ST10S transformer's SMT package has a uniquely small footprint. It is designed with a 10 mm creepage distance for a 900 V working voltage, which is ideal for new EV applications requiring high isolation voltage. The transformer has a wide operating temperature range from -40°C to +155°C for Class F operation. It has a switching frequency of 100 kHz to 400 kHz, providing an output power of up to 3 W. This transformer can be used with many flyback controller ICs with either fixed frequency or variable frequency and can be customized for other output voltages and applications. Typical automotive applications include transistor gate drive power, powering battery management circuits, and isolated power across separate voltage systems in hybrid vehicles.
- 3 W flyback transformer
- 100 kHz to 400 kHz switching frequency
- 900 V working voltage up to 5000 m
- SMT transformer with 10 mm min. creepage
- Basic insulation per IEC 61558-2 and IEC 60664-1
- Operating temperature: -40°C to +155°C
- AEC-Q200 compliant
- Primary inductance at 100 kHz/1 V: 40 µH ±15%
- Transistor gate drive power
- Inverter circuits
- Battery management systems
- Motor drives
- Power delivery