ADPD4000 Multimodal Sensor Front End
Analog Devices' sensor has 12 time-slots, enabling 12 separate measurements per sampling period
The data output and functional configuration utilize an I2C interface on the ADPD4001 or a serial port interface (SPI) on the ADPD4000. The control circuitry includes flexible LED signaling and synchronous detection. The devices use a 1.8 V analog core and 1.8 V / 3.3 V compatible digital input/output (I/O).
The ADPD4000 and ADPD4001 are available in a 3.11 mm × 2.14 mm, 0.4 mm pitch, 33-ball WLCSP and 35-ball WLCSP.
- Flexible sampling rate from 0.004 Hz to 9 kHz using internal oscillators
- On-chip digital filtering
- SNR of transmit-and-receive signal chain: 90 dB
- Ambient light rejection: 60 dB up to 1 kHz
- 400 mA total LED drive current
- Total system power dissipation: 50 µW (combined LED and AFE power), continuous PPG measurement at 75 dB SNR, 25 Hz ODR, 100 nA/mA CTR