ADGM1004/ADGM1304 SP4T RF MEMS Switches with Integrated Driver
Analog Devices’ RF MEMS switches for relay replacement, RF test instrumentation, and RF switching
Analog Devices' breakthrough microelectron-mechanical system (MEMS) switch technology delivers a 0 Hz/DC to GHz bandwidth, small size, low voltage drive, and highly reliable switching solution. Innovative thinking and a proprietary approach offer a superior alternative to conventional large relays. Applications well-suited for MEMS switch technology are instrumentation, aerospace and defense, healthcare, communications, and other key markets.
The ADGM1004 and ADGM1304 are wideband, single-pole, four-throw (SP4T) switches using Analog Devices' MEMS switch technology. The ADGM1004 is fully operational from 0 Hz/DC to 13 GHz, whereas the ADGM1304 is operational from 0 Hz/DC to 14 GHz. The ADGM1004 has the added benefit of 5 kV HBM ESD for RF1 to RG4 and RFC pins and 2.5 kV for all other pins. A co-package, low voltage, standard logic compatible driver IC generates the high voltage necessary to internally electrostatically actuate the switch. All four switches are independently controlled for maximum flexibility. These devices are ideal for relay replacement, RF test instrumentation, and RF switching.
- A 95% reduction in volume versus competitive relay solutions
- High RF pin ESD HBM rating of 5 kV for ADGM1004
- Fully operation down to 0 Hz/DC with low RON; wide 14 GHz signal bandwidth
- Highly reliable actuation lifetime: 1 billion cycles (minimum)
- Enables smaller and more portable test equipment form factors
- 20x smaller than typical relays with <1.0 mm height enables due side board placement
- >20x lighter than typical relays
- 10x less drive power required: 10 mW
- Reduces automatic test equipment (ATE) cost of test; increased DUT throughput in ATE applications
- By increased switching speed 30x faster than relays
- Smaller package enables more channels for testing in parallel
- Ease of use
- No external drive IC required.
- ADGM1004 high RF port ESD rating enables more robust application use cases
- Relay replacements
- ATE: RF/digital/mixed signals
- Load/probe boards: RF/digital/mixed signals
- RF test instrumentation
- Reconfigurable filters/attenuators
- High performance RF switching
- Fully operational down to 0 Hz/DC
- On resistance: 1.8 Ω (typ.)
- Off leakage: 0.5 nA (max.)
- -3 dB bandwidth
- 13 GHz (typ.) for RF2, RF3
- 10.8 GHz (typ.) for RF1, RF4
- On resistance: 1.6 Ω (typ.)
- Off leakage: 0.5 nA (max.)
- Voltage supply: 3.1 V to 3.4 V
- -3 dB bandwidth
- 11 GHz (typ.) for RF1, RF4
- 14 GHz (typ.) for RF2, RF3
- Package/case: 24-LFCSP
| Switch Parameter | ADGM1304 MEMs | ADGM1004 MEMs | 8 GHz EMR (Typical) |
| Switch Configuration | SP4T | SP4T | SPDT (1 Form C) |
| Operational Frequency (3 dB) | 0 Hz/dc to 14 GHz | 0 Hz/dc to 13 GHz | 0 Hz/dc to 8 GHz |
| LFCSP Size | 4 mm x 5 mm x 0.95 mm | 4 mm x 5 mm x 1.45 mm | 8.0 mm x 9.4 mm (TO-5) |
| On Resistance (RON) | 1.6 Ω (typical) | 1.8 Ω (typical) | 0.15 Ω (typical) |
| On Leakage | 5 nA | 5 nA | 5 nA |
| Switching Speed | 30 µs (typical) | 30 µs (typical) | 4 ms (maximum) |
| Power Supply | 3.3 V (10 mW = 3.3 V x 2.9 mA), integrated driver | 3.3 V (10 mW = 3.3 V x 2.9 mA), integrated driver | 5 V (280 mW), external driver required |
| Insertion Loss (IL) | 0.4 dB (typical) at 6 GHz | 0.6 dB (typical) at 6 GHz | 0.8 dB (typical) at 6 GHz |
| Off Isolation | 24 dB (typical) at 2.5 GHz | 24 dB (typical) at 2.5 GHz | 27 dB (typical) at 3.0 GHz |
| RF Power Rating | 36 dBm, ±6 VDC | 32 dBm, ±6 VDC | 1 A / 28 VDC |
| ESD Rating, RF Ports (HBM; FICDM) | 100 V; 500 V | 2.5 kV; 1.25 kV | Not specified |